Není olej jako olej aneb Proč je výběr oleje tak důležitý

V dnešní uspěchané době zažívá návrat k přírodě a k přírodní kosmetice velký boom. A právě přírodní oleje tvoří srdce celé přírodní kosmetiky. Ale jak se v nich orientovat? Na co si dávat pozor a jak vybrat ten správný? Aby se Vám lépe orientovalo mezi mnohými výrobci a aby ste vybrali ten správný olej pro Vaše potřeby, nabízíme Vám základní přehled rozdělení a zpracování olejů od minerálních olejů, získávaných z ropy, až po ty skutečně přírodní a nejkvalitnější BIO oleje lisované za studena.

 

ROZDĚLENÍ OLEJŮ PODLE PŮVODU SUROVIN

 

Minerální olej a vazelína

Jinak nazývaný také Ropný olej nebo Parafínový olej (Paraffinum Liquidum) a Bílá vazelína (Petrolatum), Parafín nebo Parafínový vosk jsou jakékoliv variace vyšších alkanů a cyklických parafinů z ropných zdrojů. Minerální olej je bezbarvý, průhledný a bezodórový olej, který se podobně jako vazelína získává převážně jako vedlejší produkt při frakční destilaci ropy, tj. při získávání primárních surovin, například ropných plynů, benzínu, nafty.

oil-monahans-texas-sunset-70362

Ropné produkty jako Minerální olej a Vazelína jsou vůbec jedny z nejlevnějších ingrediencí používaných v kosmetice a nahrazují o mnoho hodnotnější přírodní / rostlinné oleje. Na pokožce vytváří vodotěsný, neprodyšný film, pod kterým pokožka nemůže dýchat a ztrácí tak své přirozené funkce, jako je obnova kolagenu a schopnost hydratace.

 

Přírodní / rostlinný olej

Přírodní nebo jinak řečeno rostlinné oleje jsou unikátní přírodní prostředky, které obsahují množství výživově hodnotných látek a které naopak neobsahují žádné chemické přísady, které by zatěžovaly pokožku. Díky svým vlastnostem jsou velmi vhodné na každodenní ošetření pleti a pokožky celého těla, na ošetření pokožky novorozených dětí, pomohou utišit citlivou až přecitlivělou pokožku a mohou také pomoci ke zlepšení stavu různých ekzémů a lupenky.

Můžete je používat na hydrataci a výživu pokožky místo pleťového a tělového krému, na vlasové zábaly pro zlepšení pružnosti a lesku vlasů a regeneraci vlasových konečků a na regeneraci řas a nehtů.

blueberries-3652019_1920

 

BIO / Organický olej

BIO nebo organické oleje jsou oleje získávané ze semen, jader a plodů rostlin, pěstovaných podle norem ekologického zemědělství. Ekologické zemědělství je definováno jako hospodaření s šetrným vztahem k půdě, rostlinám, zvířatům a celkově k přírodě bez používání umělých látek a hnojiv, chemických přípravků a postřiků, hormonů a geneticky modifikovaných rostlin. A díky respektování přírodního koloběhu jsou rostliny vysoce hodnotné a kvalitní. BIO oleje mají nejčistší původ a jsou vyráběny pouze z pečlivě vybraných rostlin, což zaručuje jejich špičkovou kvalitu. Obsahují nejvyšší možné množství bioaktivních látek, vitamínů a minerálů a pronikají až do nejhlubších vrstev pokožky. Celkově působí blahodárně, regenerují pokožku, posilují její odolnost a pomáhají zachovat její zdravý vzhled.

ALE POZOR! Někteří výrobci prodávají a používají ve své kosmetice BIO rafinované oleje, které však při rafinaci ztrácí všechny své vysoce cenné a hodnotné látky.

 

ROZDĚLENÍ OLEJŮ PODLE ZPŮSOBU ZPRACOVÁNÍ

 

Rafinované oleje 

Rafinované oleje jsou přírodní / rostlinné oleje, získávané extrakcí za využití vysokých teplot a chemických rozpouštědel. Tyto postupy zabezpečují o mnoho vyšší výtěžek, a proto jsou daleko levnější než oleje lisované za studena. Avšak při extrakci organickými rozpouštědly za vysokých teplot vzniká řada páchnoucích a toxických látek. Tyto látky se spolu se zbytky organických rozpouštědel odstraňují rafinací. Tímto postupem se však z oleje odstraní i všechny cenné látky, vitamíny a antioxidanty a zůstává jen čistý tuk bez chuti, vůně a téměř bez barvy. Takhle získávané oleje jsou běžně používané v přírodní kosmetice.

blur-close-up-focus-256259

Výhodou je jejich poměrně nízká cena, ale i o mnoho vyšší kvalita a lepší vlastnosti na pokožku než mají minerální oleje a vazelína. Používají se také do kosmetických směsí, v nichž je vyžadován olejový základ bez vůně a barvy.

Jejich nevýhodou však zůstává to, že neobsahují žádné výživné a cenné látky, které se přirozeně vyskytují v semenech, jádrech a plodech rostlin, z kterých se získávají.

 

Panenské oleje / Oleje lisované za studena

Naopak panenské oleje neboli oleje lisované za studena jsou oleje, které se získávají šetrným lisováním semen, jader a plodů rostlin. Lisování za studena je nejstarší a zároveň nejšetrnější postup získávání oleje z rostlin. Lisování probíhá za nízkých teplot (do 38 °C), bez extrakčních činidel a následné rafinace. Takto vylisovaný olej si zachovává maximum cenných látek v přirozeném stavu, jako jsou mastné kyseliny, v oleji rozpustné vitamíny, zejména vitamín E, a další hodnotné látky, které se nacházely v původní rostlině. Nevýhodou lisování za studena je nízký výtěžek z lisování. Proto jsou oleje lisované za studena hodnotnější, ale i výrazně dražší než oleje rafinované.

lemon-906141_1280

V praxi je způsob zpracování semen, jader a plodů rostlin stejně tak důležitý jako kvalita surovin, ze kterých se olej zpracovává. Z uvedeného jasně vyplývá, že nemá smysl připlácet za přehřátý rafinovaný olej v BIO kvalitě, protože po takovém způsobu zpracování surovin si olej nezachovává své hodnotné látky. Lepší je zvolit panenský olej neboli olej lisovaný za studena v běžné kvalitě, který si v největší míře zachovává své nejlepší účinky. A pokud své pleti chcete opravdu dopřát to nejlepší, nejcennější a nejúčinnější, pak jednoznačně sáhněte po BIO oleji lisovaném za studena, který v sobě propojuje to nejlepší z BIO surovin a z jejich kvalitativně nejšetrnějšího způsobu zpracování - lisování za studena.

 

(autor: Andrea Snopková)